Program

WSTĘP NA WSZYSTKIE KONCERTY "POZNAŃSKIEJ WIOSNY MUZYCZNEJ" JEST BEZPŁATNY (z wyjątkiem koncertu w Filharmonii Poznańskiej)

21 marca 2014 (piątek) godz. 19:00 Aula UAM
Mei Yi Foo fortepian
Bartosz Woroch skrzypce
Marek Pijarowski dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
Jakub Kasperski wprowadzenie do koncertu

Katarzyna Taborowska Doser na orkiestrę symfoniczną (2014) – prawykonanie, zamówienie Festiwalu
Unsuk Chin Graffiti na orkiestrę kameralną (2012-13)
Alban Berg Koncert kameralny na fortepian, skrzypce i 13 instrumentów dętych op. 8 (1925)

 

21 marca 2014 (piątek) godz. 21:30 Aula Nova
Kompozycje Laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego na utwór na akordeon solo lub akordeon i zespół kameralny

Adam Porębski ReVerse 2 na altówkę i akordeon
Duo Van Vliet – Ian Anderson altówka, Rafał Łuc akordeon
Piotr Jędrzejczyk Trzy słowa najdziwniejsze na podstawie wiersza Wisławy Szymborskiej o tym samym tytule na skrzypce, akordeon i perkusję
Aleksandra Machaj skrzypce, Paweł Sławiński akordeon, Małgorzata Koperska perkusja

Idiom Project Ensemble
Łukasz Berlin, Maria Pięta, Piotr Sołkowicz perkusja
oraz Paulina Graś flet

Kevin Volans Chakra na trio perkusyjne (2003)
Krzysztof Meyer Drei Stücke für Schlagzeug op. 40 (1976)
Monika Kędziora Elementa dla trzech perkusistów (2014) – prawykonanie
George Crumb An Idyll for the Misbegotten (Images III) na flet amplifikowany i perkusję (1986)
Poul Ruders Regime (1984)

 

22 marca 2014 (sobota) godz. 11:30 Fara Poznańska
Artis Sonus
Poznański Chór Chłopięcy
Jacek Sykulski dyrygent
Jakub Pankowiak organy

Arvo Pärt Most Holy Mother of God na 4 głosy a cappella (2003)
Gaudete opr. Karl Jenkins (Kolęda ze zbioru Piæ Cantiones 1582)
Marian Sawa Fuga-Bolero na organy (1995)
Aleksandra Garbal Medytacje na organy (2012/14)
Wojciech Kilar Agnus Dei na chór mieszany a cappella (1997)
Andrzej Koszewski Miserere na chór mieszany (z cyklu Canti sacri) (1989-91)
Eric Whitacre Sleep na chór (2000)
Henryk Mikołaj Górecki Matko najświętsza op. 54 (z cyklu Pieśni Maryjne) na chór 
mieszany a cappella (1985)
John Tavener As One Who Has Slept na chór (1996)
Jacek Sykulski Voices from the past na chór mieszany a cappella (2003)
Arvo Pärt Bogoróditse Djévo na chór mieszany a cappella (1990)

22 marca 2014 (sobota) godz. 15:00 Sala pod Zegarem, CK Zamek
Wojciech Błażejczyk Trash Music na zespół instrumentalny, głos, obiektofony i live electronics (2014) – prawykonanie

Warsaw Contemporary Ensemble:
Magdalena Bojanowicz wiolonczela, Maciej Frąckiewicz akordeon, Oliwier Andruszczenko klarnet basowy, Wojciech Błażejczyk gitara elektryczna
Sonofrenia:
Bartosz Kowalski obiektofony, Krzysztof Kozłowski obiektofony, Wojciech Błażejczyk obiektofony,
Leszek Lorent obiektofony, Marta Grzywacz głos, Rafał Zapała live electronics, Marta Olko live electronics
Michał Niedziałek dyrygent
Robert Pludra instalacja
Marcin Wolniewicz reżyseria dźwięku

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

Utwór zamówiony przez Fundację ForMusic

Piotr Pawlik Ascendit na kwartet smyczkowy i projekcję audiowizualną (2014) – prawykonanie

Kwartet Pegasus:
Aleksander Lesner skrzypce I, Urszula Pietz skrzypce II, Agnieszka Kubasik altówka, Krzysztof Kubasik wiolonczela

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

Utwór zamówiony przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno – Kulturalnych Temperamenty

    

22 marca 2014 (sobota) godz. 17:00 Aula AM
Prague Modern (Czechy)
Anna Stavelova flet, Jan Brabec klarnet, Ivan Siller fortepian, David Danel skrzypce, 
Roman Hranicka skrzypce, Balázs Adorján wiolonczela

Ondřej Štochl Idée fixe na flet, klarnet, skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2009)
Petr Bakla Dog Variations (2013) na skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2013) – prawykonanie
Ewa Fabiańska-Jelińska There Are More Things na skrzypce, flet, klarnet i fortepian (2014) – prawykonanie
Martin Smolka Music for Retuned Instruments na flet, skrzypce, altówkę i fortepian (1988)
Luigi Nono „Hay que caminar” soñando na dwoje skrzypiec (1989)

Koncert jest współfinansowany w ramach Projektu Wyszehradzkiego

22 marca 2014 (sobota) godz. 19:00 Aula Nova
THReNSeMBle (Węgry)
Judit Nagy flet, flet altowy, flet piccolo, Zsolt Bartek klarnet, klarnet basowy, Péter Tornyai skrzypce, Tamás Zétényi wiolonczela, Balázs Futó fortepian, János Novelő perkusja, Balázs Horváth dyrygent

Pierre Boulez Dérive 1 na 6 instrumentów (1984)
Balázs Horváth Waiting for... na zespół kameralny (2005)
László Tihanyi Summer Music na 6 instrumentów (1992)
Marcell Dargay Fragmente na 6 instrumentów (2008)
Péter Tornyai Flekla Skwifowi na 6 instrumentów (2009/10)
Rafał Zapała Scherzo na 6 instrumentów (2014) – prawykonanie

Koncert jest współfinansowany w ramach Projektu Wyszehradzkiego

22 marca 2014 (sobota) godz. 21:30 Aula AM
trio ad libitum bremen (Niemcy)
Andreas Salm klarnet, Karsten Dehning wiolonczela, Juliane Busse fortepian

Karsten Dehning Trio na klarnet, wiolonczelę i fortepian (2006)
Andreas Salm Mandala na klarnet, wiolonczelę i fortepian (2012)
Katarzyna Kwiecień-Długosz Quando? na klarnet, wiolonczelę i fortepian (2007 rew. 2014)
Helmut Lachenmann Allegro sostenuto muzyka na klarnet/klarnet basowy, wiolonczelę i fortepian (1986-88)

 

23 marca 2014 (niedziela) godz. 17:00 Stary Browar, Słodownia +2
TWOgether Duo
Magdalena Bojanowicz wiolonczela, Maciej Frąckiewicz akordeon

Matthias Pintscher dernier espace avec introspecteur na akordeon i wiolonczelę (1994)
Hanna Kulenty Preludium, Postludium i Psalm na wiolonczelę i akordeon (2007)
Aleksander Nowak Satin na wiolonczelę i akordeon (2011)
Jukka Tiensuu Plus III na wiolonczelę i akordeon (1992)
Michał Ossowski Skrawki na wiolonczelę i akordeon (2014) – prawykonanie
Piotr Tabakiernik šeg ( )na wiolonczelę i akordeon (2014) – prawykonanie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

Utwór zamówiony przez Fundację Cultura Animi

    

Koncert jest współfinansowany w ramach Projektu Wyszehradzkiego

23 marca 2014 (niedziela) godz. 19:00 Aula Nova
XXIV „Muzyka z prądem”
Koncert monograficzny Magdaleny Długosz

TaBaMa  na taśmę solo (1997-98)

Zakopane Liryki  na klarnet elektronicznie modyfikowany i komputerową warstwę dźwiękową (1999-2000)
Szymon Józwiak klarnet

BisAkordaR – muzyka elektroakustyczna (2010)

TReM  na dwa instrumenty akustyczne i komputer (2013/2014)
Michał Górczyński klarnety, Maciej Hałoń instrumenty perkusyjne, Rafał Zapała komputer

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

Utwór zamówiony przez Związek Kompozytorów Polskich

Océan Cité – oktofoniczna kompozycja elektroakustyczna do francuskiego projektu baletowego P.Deloche’a, Lyon 2007

Przygotowanie i prowadzenie Lidia Zielińska

    

23 marca 2014 (niedziela) godz. 21:30 Aula AM
Sepia Ensemble
Paulina Graś flet, Szymon Józwiak klarnet, Wojciech Jeliński puzon, Olga Winkowska skrzypce I, Ostap Manko skrzypce II, Tomasz Citak altówka, Anna Szmatoła wiolonczela, Mateusz Loska kontrabas, Tomasz Sośniak fortepian

Zooming: Estonia

Galina Grigorjeva Perpetuum mobile na kwartet smyczkowy (2008)
Mari Vihmand Down the Stream II [abegg] na skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2000)
Kerri Kotta Circulus III na kontrabas solo (2004)
Witold Szalonek Improvisations sonoristiques na klarnet, puzon, wiolonczelę i fortepian (1968)
Tõnu Kõrvits Thule mustrid na kwartet smyczkowy (2007)
Märt -Matis Lill Öine tee na skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2013)
Tatjana Kozlova - Johannes Reservoir 2 na flet, klarnet, skrzypce i wiolonczelę (2006)
Kazimierz Serocki Swinging Music na klarnet, puzon, kontrabas i fortepian (1970)

    

24 marca 2014 (poniedziałek) godz. 19:00 Aula AM
Koncert zorganizowany w stulecie urodzin Andrzeja Panufnika

Lilianna Zalesińska mezzosopran, Piotr Szymanowicz fortepian

Witold Lutosławski Pięć pieśni do słów Kazimiery Iłłakowiczówny na sopran i fortepian (1957)
- Morze
- Wiatr
- Zima
- Rycerze
- Dzwony cerkiewne
Andrzej Panufnik Dwie wokalizy z cyklu Hommage à Chopin na sopran i fortepian (1949/55)
Morton Feldman Piano Piece na fortepian solo (1952)
Paweł Szymański Drei Lieder nach Trakl (Trzy pieśni do słów Trakla) wersja na głos niski i fortepian (2003)
- Ein Traum (Sen)
- Vorübergehenden (Przechodzącej)
- Im Herbst (Jesienią)
Agnieszka Zdrojek-Suchodolska Song of The Mirror na głos i fortepian (2013) – prawykonanie
Alicja Gronau Zwei selbstverfasste Lieder für Mezzosopran und Klavier (Dwie pieśni do słów własnych na mezzosopran i fortepian (2013) – prawykonanie
- Das Bedauern (Żal)
- Das Schmerz (Ból)
John Cage The Wonderful Widow of Eighteen Springs na głos i zamknięty fortepian (1942)
Roxanna Panufnik Mine Eye do słów Williama Shakespeare’a, pieśń miłosna na mezzosopran i fortepian (1999)
Andrzej Panufnik Love Song na mezzosopran i fortepian (1976)

Koncert w stulecie urodzin Andrzeja Panufnika jest współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca

24 marca 2014 (poniedziałek) godz. 21:30 Sala Kameralna AM
Peter Katina akordeon (Słowacja)

Maciej Jabłoński Blitz na akordeon solo (2013) – prawykonanie
L’ubica Čekovska Fragment and Elégies na akrdeon solo (1997)
Iris Szeghy Canticum na akordeon (2002)
Michael Finnissy Stomp na akordeon solo (1981)
Toshio Hosokawa Slow Motion na akordeon solo (2002)
Salvatore Sciarrino Vagabonde Blu na akordeon (1998)
Magnus Lindberg Jeux d’anches na akordeon (1989-90)

Koncert jest współfinansowany w ramach Projektu Wyszehradzkiego

25 marca 2014 (wtorek) godz. 17:00 Aula AM
Małgorzata Walentynowicz fortepian

Marco Momi Tre nudi na fortepian solo (2006)
Beat Furrer 3 Klavierstücke (2003/04)
Tadeusz Wielecki Studium gestu II na fortepian (1997)
Unsuk Chin Piano Etude No. 4 (Scalen) na fortepian solo (1995, rew. 2003)
Unsuk Chin Piano Etude No. 5 (Toccata) na fortepian solo (2003)
Unsuk Chin Piano Etude No. 6 (Grains) na fortepian solo (2000)
Caspar Johannes Walter versunkene Form na fortepian (2009)
Chaya Czernowin fardanceCLOSE na fortepian (2012)
Rebecca Saunders crimson na fortepian (2004/05)

 

25 marca 2014 (wtorek) godz. 19:00 Aula Nova
Patrycja Piekutowska skrzypce
Iwona Hossa sopran
Wojciech Jeliński puzon
Anna Szmatoła wiolonczela
Jakub Chrenowicz dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Poznaniu

Jan Astriab Cztery utwory charakterystyczne na orkiestrę smyczkową (1985)
Artur Kroschel Aller na puzon, wiolonczelę i orkiestrę (2013/14) – prawykonanie
Zbigniew Kozub Das Buch der Bilder do słów R. M. Rilkego na sopran i orkiestrę symfoniczną (2013/14) – prawykonanie
Janusz Stalmierski Koncert skrzypcowy – „Nabożeństwa Majowe” (2008)


Wiosna Młodych

21 marca 2014 (piątek) godz. 17:00 Aula AM
Laureaci VIII Konkursu Pianistycznego im. Tadeusza Szeligowskiego, Poznań 15-16 listopada 2013.

Adrian Zdanowski
Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Stanisława Zielińskiego w Wągrowcu. 
Naucz. Honorata Miler
Tadeusz Szeligowski Menuet
Andrzej Cwojdziński W Tatrach
Artur Malawski IV Miniatura (z cyklu V Miniatur na fortepian)

Józef Domżał
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. im. Emila Młynarskiego w Warszawie. 
Naucz. Marzena Jasińska
Tadeusz Szeligowski Menuet
Janina Garścia Chorał z cyklu Szkice op.56

Daniel Gniadek
Szkoła Muzyczna I st. nr 1 im. Stanisława Wiechowicza w Krakowie. 
Naucz. Ewelina Markiel
Tadeusz  Szeligowski Mazurek 
Waldemar Król Wehikuł czasu
Aleksander Tansman Meditation     

Adriana Łucka
Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. nr 1 im. Henryka Wieniawskiego. 
Naucz. Agata Malińska
Eugenie  Rocherolle Cantico Iberico
Siergiej Słonimski Dzwony

Aleksandra Kapczuk
Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. nr 2 im. Tadeusza Szeligowskiego. 
Naucz. Bianka Wierzbicka-Białas
Miłosz Magin Preludium nr 2
Izaak Berkowicz Toccata

Joanna Goranko Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im Karola Kurpińskiego w Poznaniu. 
Naucz. Joanna Marcinkowska
Tadeusz Szeligowski Sonatina C-dur cz. I
Romuald Twardowski Muzyka koncertująca

Współorganizator: Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia nr 2 
im. Tadeusza Szeligowskiego

 

24 marca 2014 (poniedziałek) godz. 17:00 Aula AM
Studencki Koncert Kompozytorski

Radosław Mateja La dansemodal na skrzypce solo – prawykonanie (klasa Prof. Z. Kozuba)
Magdalena Lubocka skrzypce

Oktawia Prokurat DanseMacabre, Modernepourdeuxpianos – prawykonanie (klasa Prof. Z. Kozuba)
Sandra Marcinkiewicz, Oktawia Prokurat fortepian na 4 ręce

Anna Weber Dygresja na waltornię, kontrabas i gitarę elektryczną – prawykonanie 
(klasa Prof. L. Zielińskiej)
Adam Weber waltornia, Mateusz Loska kontrabas, Kamil Filipski gitara elektryczna

Karol Klugowski Over na skrzypce elektryczne i wiolonczelę – prawykonanie (klasa Prof. Z. Kozuba)
Paweł Ernst skrzypce elektryczne, Karol Klugowski wiolonczela

Paulina Zujewska Trio fortepianowe – prawykonanie (klasa Prof. J. Stalmierskiego)
Magdalena Ziarkowska skrzypce, Jana Balicka fortepian , Karol Klugowski wiolonczela

Kacper Kajzderski 4 Bagatele i Epilog na skrzypce, altówkę, wiolonczelę i kontrabas
(klasa Ad. dra A. Kroschela)
Karolina Walarowska skrzypce, Michał Kot altówka, Karol Klugowski wiolonczela, 
Marcin Bajon kontrabas

Tomasz Citak Kwartet Robert – prawykonanie (klasa Prof. J. Stalmierskiego)
Dorota Warcaba skrzypce I, Karolina Walarowska skrzypce II, Michał Kot altówka
Adam Mazurek wiolonczela

Prowadzenie koncertu: Magdalena Piotrowska

Koncert zorganizowany przez Katedrę Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Poznaniu

 
Wiosna Najmłodszych

21 marca 2014 (piątek) godz. 9:30 i 11:00 Scena Wspólna, ul. Za Cytadelą
Wiosną kwitną instrumenty – warsztaty dla dzieci (od 9 lat)
przygotowanie i prowadzenie Ewa Fabiańska-Jelińska

22 marca 2014 (sobota) od 11:00 do 18:00 Scena Wspólna, ul. Za Cytadelą
Instalacje:
Plasterki muzyki II Lidii Zielińskiej oraz Small Fish

23 marca 2014 (niedziela) godz. 12:00 Scena Wspólna, ul. Za Cytadelą
Jarosław Siwiński Nowe Wariacje i Odmieńce
teatr instrumentalny

24 marca 2014 (poniedziałek) godz. 9:30 Scena Wspólna, ul. Za Cytadelą
Jarosław Siwiński Nowe Wariacje i Odmieńce
teatr instrumentalny

24 marca 2014 (poniedziałek) godz. 17:00 Scena Wspólna, ul. Za Cytadelą
Agnieszka Cienciała, Rafał Zapała Czerwony Kłębuszek
przygoda muzyczna dla dzieci przedszkolnych

25 marca 2014 (wtorek) godz. 9:30 i 11:00 Scena Wspólna, ul. Za Cytadelą
Agnieszka Cienciała, Rafał Zapała Czerwony Kłębuszek
przygoda muzyczna dla dzieci przedszkolnych

Wiosna Najmłodszych – realizowana przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.


 


WSTĘP NA WSZYSTKIE KONCERTY "POZNAŃSKIEJ WIOSNY MUZYCZNEJ" JEST BEZPŁATNY (z wyjątkiem koncertu w Filharmonii Poznańskiej)